عنوان مطلب تاریخ ارسال : 1397/01/26

saraye farsh

فرش بهارستان معروف به بهار خسرو

فرشی جدید در طرح چهار باغ که با الهام از فرش تاریخی بهارستان بافته شده .

 

 

ابوجعفر محمد جریر طبری در تاریخ طبری (311 – 255 هجری قمری) در دوره ساسانیان درباره این قالی اظهار نظر کرده است. که یک قالی بسیار عالی کار ایران موسوم به بهار خسرو در قصر تیسفون به طول 450 قدم و عرض 90 قدم موجود بوده است در حالی که « دکتر ربرت بامبان » نویسنده و پژوهشگر ایرانی مقیم امریکا ابعاد این فرش مزین به جواهرات گران بها را در کتاب خود (به نام آیا می دانید که) 24 * 26 متر ذکر کرده است .

وجه تسمیه ی این قالی زربفت و گران بها به آن جهت است که نقشه آن نمایانگر باغی آراسته با گلها و پرندگان و جوی های آب روان بوده است . این فرش زیبا و نفیس به روایتی به هنگامی که خسروپرویز پادشاه ساسانی مغلوب هراکلیوس امپراطور روم گردید به دست سپاهیان پیروز افتاد و به عبارتی دیگر ، این همان فرش معروف بهارستان است که در شکست یزدگرد سوم آخرین پادشاه ساسانی سپاهیان عرب آن را به غنیمت بردند .

منبع : افسانه جاویدان فرش ایران

ارسال پیام

آخرین مطالب

نمایشگاه فرش دستباف

بیست و یکمین نمايشگاه تخصصي - صادراتي فرش دستباف اصفهان

أشنايي با انواع فرش ماشيني

شناخت انواع مختلف فرش ماشيني

اصطلاحات پرکاربرد نساجی

اصطلاحات پرکاربرد نساجی

10 ویژگی فرش ماشینی خوب

پوشش مناسب برای کف خانه ها یکی از اصلی ترین نکاتی است که باید رعایت شود. با انتخاب یک کفپوش مناسب، آرامش و راحتی از پا به کل بدن انتقال پیدا می کند. اگر از آن دسته از افرادی هستید که خانه را مکانی برای استراحت و آرامش خود برمیگزینند. بهتر است در مورد نوع کفپوش در خانه مقداری وسواس به خرج دهید تا فضایی کاملاً ایده آل و آرامبخش برای شما در فضای خانه فراهم شود.

عمده مصرف نخ ابریشم در ایران در فرش دست بافت است

کارشناس نساجی بیان کرد: نخ ابریشم به عنوان مواد اولیه طبیعی حیوانی در ایران مورد استفاده قرار می گیرد. عمده مصرف نخ ابریشم در ایران در فرش دست بافت است که زبانزد تمام دنیا است.

هنوز به ظرفیت لازم برای توسعه صادرات فرش نرسیده ایم

مجری نمایشگاه بین المللی فرش ماشینی تهران گفت: نمایشگاه و صنعت فرش ماشینی ایران قابلیت لازم را برای بدست آوردن فضای صادراتی دارد اما هنوز به ظرفیت لازم برای توسعه صادرات فرش نرسیده ایم.

نمایشگاه سراسری تابلو فرش و فرش دستباف ایران در اراک برپا می شود

دهمین نمایشگاه سراسری تابلو فرش و فرش دستباف ایران در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی استان مرکزی از ۱۵ لغایت ۲۰ شهریورماه در اراک برپا می شود.

نقش رسانه ها در توسعه صنعت فرش کمتر از تولید کنندگان نیست

فرماندار شهرستان آران و بیدگل گفت: نقش رسانه ها در توسعه صنعت فرش کمتر از تولید کنندگان نیست.

طراحی و توسعه : گروه نرم افزاری آرین