أشنايي با انواع فرش ماشيني
648 1397/09/13

أشنايي با انواع فرش ماشيني

شناسایی انواع فرش ماشینی
در این مبحث ابتدا به معرفی و مقایسه انواع فرش ماشینی از لحاظ جنس و ماهیت می پردازیم و در ادامه در مورد انواع فرش های ماشینی از لحاظ شانه و تراکم و مقایسه آنها با یکدیگرمیپردازیم.امیدوارم با مطالعه این بتوانید یک انتخاب مناسب و مطلوب انجام بدهید. یکی از نکات مهمی که باید قبل از اقدام نسبت به خرید خرید فرش‌های ماشینی  انجام داد تحقیق درست است. فرش‌های ماشینی را می‌توان از لحاظ جنس الیافی که از آن تولید می‌شوند در چهار دسته عمده طبقه بندی کرد که عبارت است از فرش‌های ماشینی پشمی، فرش‌های ماشینی اکریلیک، فرش‌های ماشینی پلی استر و فرش‌های ماشینی پلی پروپیلن.
 
نخ‌های مورد استفاده در فرش ماشینی
به طور کلی هر فرشی از سه نوع نخ بافته می‌شود: نخ پرز، نخ تار و نخ پود.
نخ پرز يا نخ خاب فرش
از این نخ جهت بافت گره‌هاي رنگ استفاده مي‌شود به این صورت كه به دور نخ پود به صورت گره  قرارمي‌گيرد و چندين نوع مي‌باشد:
الف) نخ اكريليك صددرصد خالص
ب) مخلوط نخ اكريليك و پلي پروپيلن: كه به صورت مخلوطي از الياف اكريليك و پلي پروپيلن آماده مي‌شود.
ج) صددرصد پلي پروپيلن
(p.p يا بي.سي.اف (B.C.F))
د) پلی استر یا ابریشم مصنوعی
نخ تار فرش
اين نخ به صورت مخلوط پنبه پلي استر ريسيده مي شود، كيفيت الياف مصرفي و نوع ريس آن عامل مهمي در دوام و زيبايي فرش است. ازاين نوع نخ ها بيشتر در فرش هاي اكريليك استفاده میکنند. اما در قالي‌هاي پلي پروپيلن و نخ تار از همان جنس نخ پرز (يعني نخ BCF) استفاده ميکنند که علت آن ارزان‌تر بودن این نوع نخ‌ها است.
نخ پود
نخ پود در فرش‌های پشمی و اکریلیکی 100 درصد پنبه است.
اما در نهایت مهم‌ترین عامل درتعیین کیفیت و عمر فرش همان نخ پرز است که یا از جنس اکریلیک است، یا پلی پروپیلن(BCF)، یا مخلوطی از این دو و یا پلی استرمی باشد.
 
 
مقایسه فرش‌های اکریلیک با دیگر انواع فرش ماشینی
فرش های ماشینی ۱۰۰درصد اکریلیک با فرش‌های درصد دار(که ترکیبی از اکریلیک با BCFهستند) یا فرش‌های کاملا BCF و فرش‌های پلی استر چه تفاوتی دارد؟
از لحاظ دوام و طول عمر، فرش‌های اکریلیک نسبت به فرش‌های BCF، درصد دار و پلی استر، از طول عمر بیشتری برخوردار است .این فرش‌ها برای مدت طولانی حتی تا بیش از ۳۰۰ سال قابل نگهداری و استفاده است ولی فرش‌های BCF و پلی استر عمر کوتاهی دارند و در زمان بسیار کوتاهی نرمی و لطافتش ازبین میرود.
از لحاظ کوتاه شدن (آبرفتگی)، به مرور زمان بر اساس مدت مورد استفاده قرار گرفتن یا همان پا خوردگی، تغییر فرش‌های اکریلیک بسیار کم یا ناچیزی است که به حساب نمی‌آید ولی در دیگر انواع فرش ماشینی، این موضوع به شکل ملموسی قابل مشاهده است به طوری که بعد از مدتی شاهد کج یا کوتاه شدن قد یا پهنای فرش هستیم.
از لحاظ شستشو و در معرض نور قرار گرفتن در فرش‌های اکریلیک هیچ گونه تغییری نمی‌کند ولی این مورد در فرش‌های BCF، مخلوط و پلی استر بالعکس است که جلوه و زیبایی فرش در زمان کوتاهی از بین می رود.
فرش‌های اکریلیک از مقاومت بالایی در برابر گرمای مستقیم برخوردار است به طوری که یکی از ویژگی‌هایی که فرش اکریلیک را از سایر فرش‌ها متمایز می‌کند تست گرما می‌باشد به طوریکه می توان اتوی داغ را روی فرش گذاشته بدون تغییر برداشت ولی در الیاف BCF و پلی استر، فرش‌ها براثر قرار گرفتن در برابر گرما دچار سوختگی و فرورفتگی شده و فرش خراب میشود.
از لحاظ سایش، فرش اکریلیک تغییرنمیکند ولی به مرور زمان BCF  و پلی استر دچار خوردگی یا پوسدگی می‌شود.
از لحاظ زیبایی در طول زمان، فرش اکرلیک قابل مقایسه با فرش‌های درصد دار یا BCF و پلی استر نیست.
اما از معایب فرش‌های اكريليك می‌توان گفت که در کوتاه مدت جذب طبیعت نمي‌شوند ولي ‏BCF‏ و پلی استر به مرور پودر شده و در فضا پراكنده و جذب طبیعت میشود
تولید الیاف اکریلیک در سال ۲۰۱۳ میلادی 9.1 درصد و تولید الیاف پلی استر 6.7 درصد به نسبت سال ۲۰۱۲ افزایش داشته‌اند. در حال حاضر در کشور آلمان شرکت درالون در سال 170 تن الیاف اکریلیک تولید می‌کند که از انواع ظریف‌تر آن جهت مصرف پوشاک بچه‌گانه و مخصوصا لباس عروسک‌ها استفاده می‌شود. این درحالی است که اخیرا عده‌ای به ویژه در فضاهای مجازی این‌گونه شایع کرده‌اند که الیاف اکریلیک سمی است! آیا به واقع در اروپا اجازه می‌دهند لباس کودک و عروسک که ممکن است حتی در هنگام بازی در دهان کودک قرار بگیرند از الیاف سمی تولید شوند؟! جهت یادآوری باید گفت به علت پرز دهی که فرش‌های اکریلیک در هفته‌های اولیه دارند، تنها ممکن است در برخی افراد که مبتلا به حساسیت هستند بیماری آنها را تشدید کند.
 
کاربرد فرش‌های پلی‌استر و BCF
از مزایای الیاف پلی‌پروپیلن (BCF)و پلی‌استر رنگ‌پذیری بسیار خوب آن‌ها است. به همین دلیل هزینه‌ی رنگ‌آمیزی آن‌ها کمتر از سایر الیاف و تنوع رنگ‌های آن نیز بیشتر میباشدو نسبت به الیاف اکریلیک و پشم ارزان تر است.
از دیگر مزایای فرشهای BCF عدم جذب رطوبت در آنها است. به همین دلیل برای استفاده در محل‌های پر رطوبت مناسب میباشد. فرش پلی‌پروپیلن و پلی استر چنانچه شسته شود یا مرطوب شود، در زمان کوتاهی خشک می شود.
دیگر مزیت فرش‌های پلی استر، حالت پیوسته این الیاف است که باعث می‌شود این نوع فرش مانند پشم و اکریلیک پرز ندهد.
از معایب این نوع فرش‌ها، قابلیت جذب آلودگی‌ها است. آلودگی‌های مختلف با پایه‌ی روغنی پس از جذب شدن به الیاف فرش به سختی تمیز میشود ولی آلودگی‌های قابل حل در آب به آسانی از روی فرش پاک میشود.
با توجه به مطالب گفته شده در این نوع فرش، استفاده از فرش‌های پلی‌پروپیلن و پلی استر در فضاهای باز، استخرها، اتاق کودک، آشپزخانه و مناسب است.
انواع فرش های ماشینی از لحاظ تراکم بافت
منظور از تراکم فرش تعداد گره‌های رنگ بافته شده در فرش است. هر فرش دارای دونوع تراکم میباشد، تراکم عرضی و تراکم طولی. تراکم عرضی فرش را شانه آن می‌نامند.شانه فرش عموما برحسب تعداد گره رنگ در هر متر حساب میشود و عامل اصلی تعیین قیمت فرش است چراکه با بیشتر شدن آن نقش‌ها ظریف‌تر می‌شوند. یک راه حل ساده برای فهمیدن شانه فرش این است که هنگام خرید به پشت فرش نگاه کرده و تعداد گره‌های آن را شمارش کنید. برای مثال اگر فرش 1000 شانه معرفی می شود در 10 سانتی متر از فرش باید 100 گره موجود باشد. تراکم طولی نیز شبیه همان تراکم عرضی است با این تفاوت که آن را در نصف فرش محاسبه نموده و سپس در 2 ضرب می‌کنند یعنی زمانی که گفته می‌شود فرشی تراکم 1000 دارد به این معنی است که باید در یک متر از طول آن 500 گره موجود  باشد. در مقیاس کمتر هم محاسبه به همین شکل میباشدیعنی به عنوان مثال در 10 سانتی متر از یک فرش با تراکم طولی 1000 باید 50 گره وجود داشته باشد. نهایتا این‌که هرچه تراکم فرش بالاتر باشد ارزش بیشتری دارد و قیمت آن بالاتر است بر همین اساس در حال حاضر گرانترین فرش های ماشینی کشور فرش های 1200 شانه است و فرش‌های 1000 شانه، 700 شانه و 500 شانه به ترتیب در رده‌های بعدی قرار دارد. از لحاظ تفاوت ظاهری فرش های با تراکم بالا یعنی 1000 و 1200 شانه دارای ظرافت، لطافت، انعطاف پذیری و زیبایی بیشتری هستند اما قطر  (ارتفاع نخ خاب) کمتری نسبت به فرش های 700 و 500 شانه دارند. به عبارت دیگر فرش های 700 شانه و 500 شانه نرمتر هستند و وزن کمتری هم نسبت به فرش های 1000 و 1200 شانه دارند.
 

دیدگاه های این محصول

دیدگاه خود را بیان کنید