معرفی و بررسی انواع تابلو فرش ماشینی
330 1398/03/08

معرفی و بررسی انواع تابلو فرش ماشینی

اگر بخواهیم انواع تابلو فرش را بررسی کنیم می توان آن را به صورت کلی در دو گروه دستباف و ماشینی قرار داد . این دو نوع محصول دارای تفاوت های زیادی در مشخصات فنی ، ظاهری ، قیمت و غیره هستند و مشتری می تواند بر اساس این موارد بهترین محصول را انتخاب کند .
با توجه به گستردگی صنعت فرش ماشینی در سال های اخیر و استفاده از ابزار های صنعتی پیشرفته و اتوماتیک این امکان فراهم شده است که انواع محصولات از جمله تابلو فرش با استفاده از دستگاه های فرش بافی تولید شوند .
با توجه به این که می توان این محصولات را با مشخصات و شرایط متفاوتی تولید کرد در نتیجه می توان انواع تابلو فرش را در دسته بندی های مختلف قرار داد .
عمده ترین دسته بندی که برای این محصولات وجود دارد با عنوان بافت و کلاریس شناخته می شود .
تفاوت ها و شباهت هایی در هر یک از انواع تابلو فرش ماشینی وجود دارد که حتی مردم عادی نیز قادر به تشخیص و بررسی آن ها هستند .
در ادامه به بیان مشخصات هر یک از این محصولات می پردازیم تا شما بتوانید به بهترین شکل مناسب ترین کالا را با توجه به انتظار خود تهیه کنید .


تابلو فرش ماشینی بافت


همانطور که دسته بندی فرش های ماشینی بر اساس شانه و تراکم ، جنس نخ ، ابعاد و غیر صورت می گیرد و تابلو فرش نیز شاخه ای از این محصولات است در نتیجه می توان آن ها بر اساس چنین ویژگی هایی گروه بندی کرد .
اگر بخواهیم شانه و تراکم را بررسی کنیم می توان گفت رایج ترین این محصولات به صورت 700 شانه ، 1000 شانه و 1200 شانه تولید می شوند . این نکته را نیز باید بیان کنیم که منظور از شانه و تراکم ، فشردگی گره یا ریشه ها در عرض و طول خاصی از محصول است .
برای نخ خاب و تار و پود این محصولات نیز معمولا از الیاف های مصنوعی استفاده می شود که رایج ترین آن ها از جنس آکریلیک و پلی استر است .
هر یک از این الیاف ها دارای مزایا و معایبی می باشند که بر اساس آن برای استفاده در کالاهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند .
ابعاد مورد استفاده در تولید انواع تابلو فرش ماشینی می تواند بسیار متنوع باشد و با توجه به انتخاب تولید کننده و مصرف کننده متغیر است .
اما برای تولید این محصولات ابعاد خاصی به عنوان پیش فرض در نظر گرفته شده اند که رایج می باشند و عبارتند از ابعاد 70 * 50 ، 100 * 50 ، 100 * 70 سانتی متر ، 1 * 1/5 متر و غیره .
برای تولید تابلو فرش ماشینی بافت ، نقشه و طرح و مورد نظر به دستگاه بافت مخصوص داده می شود و دستگاه با تعداد رنگ های مشخص محصول را تولید می کند .
زیبایی تابلو فرش نیز به عواملی از جمله شانه و تراکم ، جنس نخ خاب ، تعداد رنگ و غیره بستگی دارد .


تابلو فرش ماشینی کلاریس


تولید این نوع محصول با ورود دستگاه های چاپ به صنعت فرش بافی رایج شد . در واقع زمینه ی اصلی محصول با استفاده از دستگاه های فرش بافی تولید می شود اما در آن از طرح و رنگ استفاده نمی شود . در واقع زمینه به صورت خام و بدون رنگ تولید می شود .
در مرحله ی بعد برای ایجاد طرح و نقشه از دستگاه های چاپ دیجیتال بهره گرفته می شود و رنگ به عمق مشخصی از زمینه نفوذ می کند که چاپ نفوذی می باشد .
عمده ترین تفاوت تابلو فرش کلاریس و نوع بافت این است که در نوع کلاریس امکان استفاده از تعداد رنگ های زیادی وجود دارد و شما می توانید به سادگی به این مشخصه پی ببرید .
تولید تابلو فرش های کلاریس برای طرح های سفارشی بسیار مناسب تر است زیرا استفاده از تعداد رنگ های بیشتر در آن باعث می شود که طرح با زیبایی بیشتری تولید شود .
مشخصات فنی این نوع محصول نیز مانند نوع بافت می تواند بسیار متفاوت و متنوع باشد .


 بهترین طرح های تابلو فرش ماشینی


همانطور که گفته شد در انواع تابلو فرش های ماشینی از طرح های متنوعی استفاده می شود و محدودیتی برای آن وجود ندارد .
چند طرح و نقشه رایج در این محصولات وجود دارد که عبارتند از طرح مناظر طبیعی ، گل و گلدان ، آیات و روایات قرآنی ، حیوانات ، نقاشی های معروف جهان و غیره .
هر یک از این موضوعات با چندین طرح و نقشه و با رنگ بندی های مختلف تولید می شوند و دارای تنوع بسیار زیاد هستند . هم چنین طرح های سفارشی نیز امروزه با تقاضای زیادی از طرف مردم همراه بوده اند .


تابلو فرش با طرح سفارشی


با توجه به این که تابلو فرش ها دارای جنبه ی تزیینی می باشند ، طرح و نقشه ی استفاده شده در آن ها دارای اهمیت زیادی می باشد . علی رغم وجود محصولات متنوع در بازار ممکن است مشتری علاقه داشته باشد طرحی خاص را مطابق با انتظار خود تهیه کند .
این طرح ها با عنوان سفارشی شناخته می شوند و در نتیجه مشتری می تواند بدون محدودیت تابلو فرش ماشینی مورد نیاز خود را به تولید کننده سفارش دهد .

دیدگاه های این محصول

دیدگاه خود را بیان کنید