عنوان مطلب تاریخ ارسال : 1396/06/23

saraye farsh

برنامه "گفت و گوی علمی" رادیو گفت و گو با موضوع صنعت ابریشم (نوغانداری) و با حضور مهندس محمد کاظم عمید کارشناس نساجی و دبیر کارگروه صنعت نساجی و پوشاک امیر کبیر و مهندس سید رضا جواهری فعال صنعت ابریشم روانه آنتن شد.

مهندس محمد کاظم عمید در آغاز با بیان اینکه نخ ابریشم در صنعت نساجی به عنوان مواد اولیه مورد استفاده قرار می گیرد، گفت: در صنعت نساجی مواد اولیه دو دسته هستند؛ یک دسته مواد اولیه طبیعی است که خود اینها به سه بخش نباتی یا گیاهی، حیوانی و معدنی تقسیم می شوند. در بخش نباتی، پنبه، در قسمت حیوانی پشم و ابریشم و در قسمت معدنی "پنبه آزبست" مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه دسته دوم مواد اولیه نساجی، مصنوعی هستند، عنوان داشت: در این بخش الیاف پلی استر مورد استفاده قرار می گیرند که مشابه پنبه است و همچنین الیاف اکریلیک ، نایلون و پلی پروپیلن نیز استفاده می شوند.

این کارشناس نساجی اشاره کرد: نخ ابریشم به عنوان مواد اولیه طبیعی حیوانی در ایران مورد استفاده قرار می گیرد. عمده مصرف نخ ابریشم در ایران در فرش دست بافت است که زبانزد تمام دنیا است.

دبیر کارگروه صنعت نساجی و پوشاک امیر کبیر درباره تاریخچه نساجی ایران ابراز داشت: بر اساس شواهد تاریخی قدمت نساجی در ایران حدود چهار هزار سال قبل از میلاد است. همچنین فرش های ابریشمی در کاشان موجود است که متعلق به ۴۰۰ سال پیش است اما ورود ابریشم به ایران متعلق به هزار و ۸۰۰ سال پیش و در زمان ساسانیان است که در صنعت نساجی مورد استفاده قرار می گرفت.

مهندس سید رضا جواهری در ادامه با اشاره به اینکه نخستین کارخانه ابریشم که به صورت صنعتی فعالیت می کرد، در زمان ناصرالدین شاه قاجار و در شهر رشت احداث شد، گفت: نخستین کارخانه ای هم که با استفاده از وسایل صنعتی مدرن در ایران احداث شد، در سال ۱۳۵۸ در شهرستان صومعه سرا بود. در آن زمان، آن کارخانه با توجه به خرید ماشین آلات از ژاپن، مدرن ترین کارخانه ابریشم کشی دنیا بود.

وی ادامه داد: هم زمان در مشهد نیز کارخانه دیگری افتتاح شد و چند سال بعد در رشت نیز کارخانه دیگری در این زمینه راه اندازی شد. البته کارخانه مشهد توسط بخش خصوصی اداره می شد اما دو کارخانه دیگر دولتی بودند.

این فعال صنعت ابریشم درباره فعالیت خود در صنعت ابریشم توضیح داد و اظهار کرد: در سال ۱۳۷۳ با خرید ماشین آلات از کره جنوبی کارخانه ای را راه اندازی کردیم و کار خود را با ظرفیت اولیه ۵۰ تن در سال شروع کردیم که در سال ۸۰ ظرفیت تولید را به ۳۵۰ تن در سال افزایش دادیم.

وی درباره نوغانداری و ویژگی های آن اظهار داشت: صنعت ابریشم و نوغانداری یک کار کم هزینه و زودبازده است که سرمایه زیادی هم نمی خواهد به طوری که حتی روستائیان نیز می توانند در کنار دیگر فعالیت هایشان به این حرفه بپردازند. بنابراین لازم است مسئولین توجه بیشتری به این حرفه داشته باشند تا زمینه فعالیت گسترده آن فراهم شود.

ارسال پیام

آخرین مطالب

نمایشگاه فرش دستباف

بیست و یکمین نمايشگاه تخصصي - صادراتي فرش دستباف اصفهان

أشنايي با انواع فرش ماشيني

شناخت انواع مختلف فرش ماشيني

اصطلاحات پرکاربرد نساجی

اصطلاحات پرکاربرد نساجی

10 ویژگی فرش ماشینی خوب

پوشش مناسب برای کف خانه ها یکی از اصلی ترین نکاتی است که باید رعایت شود. با انتخاب یک کفپوش مناسب، آرامش و راحتی از پا به کل بدن انتقال پیدا می کند. اگر از آن دسته از افرادی هستید که خانه را مکانی برای استراحت و آرامش خود برمیگزینند. بهتر است در مورد نوع کفپوش در خانه مقداری وسواس به خرج دهید تا فضایی کاملاً ایده آل و آرامبخش برای شما در فضای خانه فراهم شود.

عمده مصرف نخ ابریشم در ایران در فرش دست بافت است

کارشناس نساجی بیان کرد: نخ ابریشم به عنوان مواد اولیه طبیعی حیوانی در ایران مورد استفاده قرار می گیرد. عمده مصرف نخ ابریشم در ایران در فرش دست بافت است که زبانزد تمام دنیا است.

هنوز به ظرفیت لازم برای توسعه صادرات فرش نرسیده ایم

مجری نمایشگاه بین المللی فرش ماشینی تهران گفت: نمایشگاه و صنعت فرش ماشینی ایران قابلیت لازم را برای بدست آوردن فضای صادراتی دارد اما هنوز به ظرفیت لازم برای توسعه صادرات فرش نرسیده ایم.

نمایشگاه سراسری تابلو فرش و فرش دستباف ایران در اراک برپا می شود

دهمین نمایشگاه سراسری تابلو فرش و فرش دستباف ایران در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی استان مرکزی از ۱۵ لغایت ۲۰ شهریورماه در اراک برپا می شود.

نقش رسانه ها در توسعه صنعت فرش کمتر از تولید کنندگان نیست

فرماندار شهرستان آران و بیدگل گفت: نقش رسانه ها در توسعه صنعت فرش کمتر از تولید کنندگان نیست.

طراحی و توسعه : گروه نرم افزاری آرین