قیمت تابلو فرش ماشینی به چه عواملی وابسته است؟
343 1398/09/13

قیمت تابلو فرش ماشینی به چه عواملی وابسته است؟

عوامل تاثیرگذار در قیمت تابلو فرش ماشینی

امروز میخواهیم در این مقاله به بررسی عوامل تاثیر گذار بر قیمت تابلو فرش ماشینی بپردازیم.

شاید فک کنید تابلو فرش ماشینی تنها یک نوع و از یک جنس وجود داره و دیگر این همه اعداد و ارقام متفاوت در قیمت اون برای چیه؟

اما این طور نیست. در این مقاله براتون میگیم که چه قدر دایره این نوع کالا در صنعت فرش وسیع و گسترده است.

 

ابتدا به صورت کلی براتون عوامل رو میگیم و سپس هر کدوم رو براتون شرح میدیم. توجه داشته باشین که عوامل به ترتیب اهمیت آن ها شماره گذاری شده اند:

  1. نخ تابلو فرش
  2. نوع بافت
  3. ابعاد (سایز)
  4. تراکم و شانه
  5. نقشه تابلو فرش

 

انواع نخ بافت تابلو فرش ماشینی

میتوان گفت اصلی ترین عامل در قیمت تابلو فرش ماشینی جنس نخ های به کار رفته در آن است. خب همانطور که میدانید نخ در استحکام فرش اصلی ترین عامله و هرچی فرش با نخ بهتری بافته شده باشد قیمت آن بالاتر خواهد بود.

نخ ها به صورت ترکیبی و غیر ترکیبی مورد استفاده قرار میگیرند، نخ های ترکیبی یعنی در ریسندگی چند نوع نخ باهم ریسیده شده و برای بافت از آن بهره میگیرند ولی نخ های غیر ترکیبی فقط از یک نوع الیاف ریسیده شده و از آن برای تولید استفاده میکنند.

عمدتا در صنعت ماشینی تولید فرش و تابلو فرش از الیاف مصنوعی استفاده میشود: جنس نخ تابلو فرش

نخ آکرولیک

نخ پلی استر

نخ بامبو

نخ پلی پروپیلن

و ....

الیاف آکرولیک سبک و نرم هستند ولی نقطه ضعف آن پرزدار بودن آن است که در الیاف های دیگر به شدت کمتر است.

اما نخ آکرولیک در مقابل بید خوردگی مقاوم است و روغن و چربی به خود نمیگیرد. به همین دلیل است که گران تر از پلی استر است.

الیاف پلی استر در صنعت فرش و تابلو فرش ماشینی به ابریشم مصنوعی معروف است چون مانند ابریشم طبیعی ظریف و نرم و بادوام است. پلی استر تماما قابل شستشو، ضد حساسیت، ضد الکتریسیته ساکن و با ثبات رنگ بالا است.

نخ بامبو نخ گیاهی و بسیار سالمی است که با آن فرش تولید میکنند اما به دلیل قیمت بالای آن برای تولید تابلو فرش ماشینی مورد استفاده قرار نمیگیرد.

 

انواع روش های تولید تابلو فرش ماشینی

تابلو فرش ماشینی به سه روش بافت ماشینی ، کلاریس و سابریمیشن قابل تولید است:

 

بافت ماشینی تابلو فرش کلاریس

تکنولوژی بافت ماشینی قدیمی ترین تکنولوژی در این بین است که همچنان نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

تابلو فرش های از این نوع معمولا در کناره ی فرش های ماشینی و دقیقا با همان تکنولوژی بافته میشود.

این نوع بافت تعداد رنگ محدودی دارد که میتواند فقط از 8 تا 10 رنگ برای بافت بهره بگیرد که عمدتا هم 8 رنگ است. به همین دلیل شباهت رنگ ها را یکی میکند و طرح هایی که به آن داده میشود نیاز به طراحی دارد و باید با نرم افزار های طراحی مانند فتوشاپ طراحی روی ان ها انجام شود که هزینه ی اضافه ای دارد.

برخی از طرح ها که طرح های شلوغی هستند نیز اصلا برای این نوع بافت مناسب نیستند و هزینه ی زمان زیادی برای طراحی مصرف میشود که به صرفه نیست.

 

 

 

تابلو فرش کلاریس

این تکنولوزی به روز ترین تکنولوژی برای تولید فرش و تابلو فرش ماشینی است که دستگاه آن توسط شرکت های خارجی به صورت انحصاری برای شرکت فرش محتشم کاشان تولید شده است.

قیمت تابلو فرش های این دسته، از تابلو فرش های دیگر گرانتر است اما اختلاف قیمت زیاد نیست و در مقایسه کیفیت کار میتوان گفت که صرفه به خرید این نوع است.

چون این تکنولوژی از قابلیت تزریق رنگ استفاده میکند. طریقه ی کار و تولید به این روش به صورت کامل در مقاله تابلو فرش کلاریس توضیح داده شده است.

خوبی این روش این است که دیگر نیازی به طراحی و کارهای جانبی دیگر ندارد و چون دارای رنگ نامحدود است، طرح دقیقا همانطور که هست تولید میشود و همه عناصر تابلو فرش با رنگ های واقعیشان تولید میشود.

برخی این دسته از تابلو فرش را در گروه سابریمیشن میدانند و دلیل آن هم این است که مانند بافت ماشینی فرش با نخ های از قبل رنگ شده تولید نمیشود بلکه فرش خام به دستگاه داده میشود و طرح روی آن تزریق میشود. اما خب انقدر اختلاف زیاد است که خودتان میفهمید نمیتوان به این گونه تولید گفت سابریمیشن :/

 

تابلو فرش چاپی

این دسته نیز جزو تکنولوژی های جدید تابلو فرش ماشینی است اما قدیمی تر از نوع قبلی یعنی کلاریس است.

تکنولوژی چاپ تابلو فرش به روش پرینتینگ معروف است چون دقیقا عین دستگاه پرینتر عمل میکند و فرش خام تماما سفید را درون دستگاه میگذارند و عکس که از قبل روی یه کاغذ مخصوص چاپ شده است را روی آن فرش پرینت میکند.

این نوع تولید نیز قیمتی تقریبا مشابه کلاریس دارد البته کمی ارزانتر. از این نوع معمولا در کارهای عجله ای برای مناسبت های مختلف مانند تولد و ... استفاده میشود چون بسیار سریع آماده میشود.

 

ابعاد تابلو فرش ماشینی

سایز های روتین برای تابلو فرش 35 در 50 سانتی متر، 50 در 70 سانتی متر، 50 در 100 سانتی متر، 70 در 100 سانتی متر و 100 در 150 سانتی متر است. البته در شرکت تابلو فرش نارسیس اندازه ی دلخواه نیز تولید میشود یعنی بر اساس سایزی که مشتری میخواهد نیز تابلو فرش تولید میشود اما طبیعتا سایز های بدقواره و خارج سایزبندی های روتین قیمتی بالاتر دارد و آن هم به دلیل این است که کناره های اضافه برای فرش به بار می آورد. خیلی طبیعی است که هرچه سایز بالاتر باشد قیمت تابلو فرش بالاتر خواهد بود.

 

تراکم و شانه تابلو فرش ماشینی

حتما میدانید که تراکم و شانه در صنعت فرش چیست . تابلو فرش نیز به همین صورت است و مانند فرش در انواع زیر قابل تولید است:

تابلو فرش 500 شانه

تابلو فرش 700 شانه

تابلو فرش 1000 شانه

تابلو فرش 1200 شانه

تابلو فرش 1500 شانه

البته که 500 شانه میتوان گفت که منسوخ شده است و 1500 شانه نیز به دلیل قیمت بالایی که به خود میگیرد برای تابلو فرش مورد استفاده قرار نمیگیرد. هرچه تعداد شانه و تراکم بالا میرود ظرافت بالا میرود و طبیعتا قیمت آن نیز بالاتر میرود.

 

نقشه تابلو فرش ماشینی نقشه تابلو فرش

این عامل در قیمت تابلو فرش دستباف تاثیر خیلی زیادی میگذارد اما برای تابلو فرش ماشینی تاثیر خیلی کمتری روی قیمت دارد. و در بین انواع بافت تابلو فرش ماشینی نیز تقریبا میتوان گفت که فقط روی نوع بافت ماشینی تاثیر دارد.

هرچه نقشه و طرح سخت تر باشد کار طراحی سخت تر شده و قیمت بالاتر میرود.

در تابلو فرش کلاریس و چاپی چون طراحی به آن صورت انجام نمیشود تاثیر زیادی نیز روی قیمت آن ندارد.

 

بهتر است داخل پرانتز این هم گفته شود که منطقه فروش نیز در قیمت گذاری تاثیر گذار است و به طور مثال در شهر هایی مانند کاشان که منشاء تولید تابلو فرش ماشینی است به دلیل رقابت زیاد برای فروش قیمت ها مناسب تر است تا جاهایی که رقابت کمتر است و عمدتا دیده شده که فروشنده قیمت بالاتری برای کالایش در نظر میگیرد.

 

در پایان هر سوال یا نظر یا انتقادی دارید میتوانید از طریق ارتباط با ما آن را در میان بگذارید.

تابلو فرش نارسیس


فایل Word مقاله


فایل PDF مقاله

دیدگاه های این محصول

دیدگاه خود را بیان کنید