دستباف

روش تشخیص فرش اصل از تقلبی

در نظر گرفتن روش تشخیص فرش اصل از تقلبی در زمان خرید فرش ماشینی اهمیت زیادی داشته است چرا که فرش ها را با الیاف مختلفی به تولید می رسانند که اگر روش تشخیص فرش اصل از تقلبی را ندانید مسلما فروشندگان سودجو بافته ای با درجه کیفی پایین به شما خواهند فروخت.

روش تشخیص فرش اصل از تقلبی:

برای تشخیص اصالت و کیفیت فرش های ماشینی باید به نکات مهمی توجه کنید که از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در کیفیت فرش های ماشینی درجه یک، جنس الیاف بافته شده در قالی، میزان شانه و تراکم، نام برند و یا کارخانه تولید کننده، ابعاد استاندارد قالی و… می باشد که در ادامه به بیان واضح تر این موضوع خواهیم پرداخت.

تعداد گره بافته شده در قالی:

تعداد گره بافته شده در قالی یکی از روش های اصالت قالی می باشد که با شمارش تعداد گره به راحتی می توانید تشخیص دهید که فرش چند شانه است! با شمردن تعداد گره در یک سانتی متر از عرض و ضرب کردن ان در ۱۰۰ می توانید به تعداد شانه فرش پی ببرید و همچنین با ۱۰ برابر کردن آن ها در ۱ سانتی متر و با ۱۰ برابر کردن گره های بافته شده در ۱ سانتی متر تراکم فرش را بررسی کنید.

فرشی تقلبی است که با شانه و تراکمی غیر استاندارد بافته شده باشد که اگر متوجه شدید تعداد ریشه بافته شده در فرش ماشینی کم و یا زیادتر می باشد، مسلما بافته تقلبی می باشد.

نخ خاب فرش:

یکی از مهم ترین عواملی که کیفیت فرش های ماشینی را رقم می زنند، کیفیت نخ خاب بافته می باشد چرا که عمدتا فرش های ماشینی با نخ پلی استر و نخ آکریلیک هیت ست شده بافته می شوند که فروشندگان سودجو عمدتا فرش ها را با نخ تقلبی و با اسم فرش آکریلیک به فروش می رسانند. نخ آکریلیک از بهترین نوع نخ های درجه یک می باشد که قابلیت برگشت پذیری خیلی خوبی داشته است و همچنین در برابر حرارت نیز بسیار مقاوم می باشد.

شناسنامه فرش و یا برند تولید کننده:

یکی دیگر از روش های تشخیص فرش اصل از تقلبی این است که باید در زمان خرید فرش حتما توجه داشته باشید که از برند های معتبر و نام آشنا فرش ماشینی را خریداری کنید و همچنین توجه داشته باشید که فروشندگان بدون واسطه حضوری و یا غیر حضوری حتما شرایط عودت فرش را نیز در صورت هر گونه مشکلی برای شما در نظر گرفته باشند.

فرش ماشینی درجه یک و با کیفیت می باشد که پشت قالی شناسنامه ای درج شده باشد به گونه ای که مهر استاندارد شرکت، نام شرکت و… درج شده باشد.

کلام آخر:

امروزه با توجه به اینکه شرکت های تولید فرش ماشینی بسیار زیاد شده است و فروشندگان زیادی در این زمینه فعالیت می کنند، به همین دلیل باید روش تشخیص فرش اصل از تقلبی را در نظر داشته باشید و در زمان خرید فرش ماشینی درجه یک به این موارد توجه داشته باشید چرا که بسیاری از تولید کنندگان، فرش های تراکم بالا را با دستگاه های تکسیما و قدیمی به تولید می رسانند که کیفیت بافته بسیار کاهش پیدا خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *